Co je to kariérové poradenství?

Setkali jste se v poslední době s pojmem kariérové poradenství a nevíte, co si pod tím představit? Nebo naopak dobře víte a možná vás to i dost děsí. Představa, že vám někdo bude radit – od toho slovo poradenství, jak dobře nastartovat, rozjet nebo udržet vaší pracovní dráhu?

Zkusíme vám představit, co si pod termínem kariérové poradenství představujeme my.

 

Poradenství je když……

Tak nejdřív to zapeklité slovo „poradenství“. Co si o něm myslíte? Co ve vás vyvolává? Jasně, nevím si s něčím rady, nedokážu se zorientovat, požádám někoho o radu. Nebo si dokonce někdo jiný myslí, že si nedokážu poradit a dává mi nevyžádané rady? Brrrr…..

Nebo je to pro vás situace, kdy si víte rady, ale nedokážete se rozhodnout? Nebo je to tak situace, kdy trochu víte, ale chcete vědět víc? To se trochu blíží i naší představě.

Naše představa kariérového poradenství je založená na partnerství. Nemyslíme si, že my víme, co je pro vás to nejlepší, nemáme jedinou správnou představu, jak by měl vypadat váš kariérní život, nebo říkejme raději, jak by měla vypadat vaše pracovní cesta. Při společné práci, ve které využíváme metody kariérového, nebo chcete-li kariérního poradenství, společně hledáme cestu, rozplétáme klubko vašich zkušeností, dovedností, kompetencí a snažíme se v tom spletitém chumlu vyznat. Snažíme se z klubka vytvořit mapu, docela přehlednou a hlavně vámi designovanou mapu.

Takže vlastně nejde tolik o „poradenství“ v pravém slova smyslu, je to hledání, při kterém se vám snažíme být po boku, snažíme se být vašimi průvodci na křižovatkách vaší profesní dráhy. A že do profesní dráhy často vstupuje to, řekněme neprofesní, to co zažíváme v našem soukromém životě, je pro nás samozřejmostí.

 

Kariéra?

A teď to druhé slovo, tedy první slovo „kariérové“.

Co si představíte, když se řekne K A R I É R A? Jak si svojí kariéru přestavujete? Jak si ji vizualizujete? Zkusili jste si ji někdy nakreslit? Je pro vás vaše kariéra přímá linka, ideálně stále stoupající, s několika vrcholy, kterým odpovídá patřičné finanční ohodnocení? Nebo je pro vás kariéra spíše cesta, bludiště, dráha, která nemá jen jedno jasně vyznačené koryto, kudy má téct proud vašich úspěchů a radostí?

My pracujeme s představou řeky, nebo cesty. Kariéra není jen stoupající křivka, na které je potřebné plnit úkoly a dosahovat předem stanovených cílů, ale spíš cesta, na které některé můžeme občas zabloudit a nevědět, kudy se dál dát. Na takovou situaci je dobré mít právě tu mapu a někdy se hodí i průvodce.

  

Co se nejvíc líbí vám? Jak byste pojmenovali kariérové poradenství?

Průvodce pracovním světem nebo průvodce pracovním labyrintem, dráhou? Který termín by pro Vás byl přijatelný a proč? Napište nám, co si myslíte o kariérovém poradenství. Máte s ním zkušenost?

 

Andrea Krchová, 08/2016

 

 

Loading...